KARİYER YÖNLENDİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
2014 Kariyer Günleri
İstanbul Gelişim Üniversitesi bünyesinde “Gelişim’de Kariyer Günleri’’ 24-28 Mart 2014 tarihlerinde katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr.Burhan AYKAÇ, Meslek Yüksekokulu Müdürü Sn. Doç. Dr. Mustafa NURSOY ve İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sn. Muammer Coşkun tarafından yapıldı. “Gelişim’de Kariyer Günleri” etkinliğine İŞKUR, Acıbadem Hastanesi, Kariyer.net, Tarkim Flight Academy, Ayjet Uçuş Okulu, Doubletree By Hilton, Tam Plastik İhracat, Ziraat Bankası, Ersoy Hastaneleri Sağlık Grubu, Big Chefs Kitchen, Turkuaz Yayıncılık, Tohum Otizm Vakfı, Gaziosmanpaşa Hastanesi, Medline Hastanesi Sağlık Grubu, Beylikdüzü İşadamları Derneği, Anadolu Sağlık Merkezi, Murat Eğitim Kurumları, Penti, Era Consulting Services, İbrahim Ethem Ulagay İlaç Sanayi gibi ünlü firmaların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Madi katıldı. Kariyerleri adına merak edilen soruları ünlü firmaların yöneticilerine bizzat sorma şansı bulan öğrencilerimiz yöneticiler tarafından da ayrıcalıklara layık görüldü.
  Öğrenciler Kral Pop TV ünlü sunucusu Mert Ruscuklu, Radyo D’den ünlü DJ Sunny ile sinema ve dizi oyuncusu Zeynep Beşerler’in söyleşilerini keyifle dinledi. Zeynep Beşerler ilk kez böyle bir ilgiyle karşı karşıya olduğunu belirterek öğrencilerimize teşekkür etti. Etkinlikte ayrıca öğrencilerimiz tarafından Paşhan Yılmazel’e doğum günü sürprizi yapıldı. Paşhan Yılmazel; “Şimdiye dek 120 üniversiteye bu tarz söyleşilere gittim. Ama ilk defa böyle ilgi, böyle sürprizler yaşıyorum bundan dolayı çok mutluyum. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin yeri bende çok ayrı bundan sonra’’ diyerek duygularını belirtti.
Davetlilere katılımlarından dolayı İstanbul Gelişim Üniversitesi yöneticileri ve akademisyenleri tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi. Kariyer Günleri’nin son günü ise, başarılı grup Kuvars’ın mini konseriyle son bulurken öğrencilerimiz coşkuyla eğlendi.
 
2015 Kariyer Günleri
İstanbul Gelişim Üniversitesi bünyesinde 27-30 Nisan 2015 tarihlerinde “Gelişim’de Kariyer Günleri” etkinliği katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasının Üniversitemizin, Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir GAYRETLİ, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Muammer Coşkun ve Avcılar Sağlık Müdürü Hayrettin ÇOLAK tarafından yapıldığı Gelişim ’de Kariyer Günleri etkinliğinde farklı konu başlıklarıyla birçok sunum ve söyleşi yapıldı.
Ersoy Sağlık Grubu, Archem Diagnostic Türkiye Gazetesi Hastanesi, Acıbadem Hastanesi, Medilife Sağlık Grubu, Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Ortopedik Protez ve Ortezciler Derneği, Afa Uçuş Okulu, Umut Çocukları Derneği, Tüm Grafikerler Dayanışma Derneği, Tam Plastik A.Ş, Tüvtürk, İstanbul Sosyal Medya Derneği(SOSMED), Tüm Grafikerler Dayanışma Derneği, Grand Hyatt Otel, Albaraka Türk, Kaynak Holding gibi alanında öncü firmaların, yönetim kurulu başkanları, üst düzey yöneticileri ve dernek başkanları ile Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı, Opr. Dr. Ayşegül ÖZDEMİR OVALIOĞLU, Uzman Psikolog Yeşim Ünal, Moda Tasarımcısı, Erol Albayrak ve Noyan Şahin, Avukat Hüseyin AKKAR, Anestezi Uzm. Dr. Yusuf BİNER öğrencilere kariyer alternatifleri hakkında bilgiler vererek deneyimlerini aktardılar. Konuklar bilgi ve tecrübeleriyle öğrencilerimizin geleceklerinde yol gösterici oldular. Tam Plastik A.Ş. yönetim kurulu başkanı Gökhan TEKSEZER seminer sonunda yapılan çekilişle 5 öğrencimize cumhuriyet altını hediye etti.
 "Gelişim ’de Kariyer Günleri" iş dünyasının yanı sıra; Tiyatro - Sinema Oyuncusu Metin YILDIZ, Haber spikeri Seda AKBAY, Radyo D-Slow Türk müzik direktörü Sunny, Kral Pop Tv yapımcısı-Seslendirme sanatçısı Mert RUSCUKLU gibi medyanın da tanınmış isimlerini öğrenciler ile bir araya getirdi.
 Ayrıca; Medilife Sağlık Grubu, Acıbadem Hastanesi, Adecco, Türkiye İş Kurumu, Cafe Breno, Memorıal Hastanesi, Ersoy Sağlık Grubu, Türkiye Gazetesi Hastanesi, Ataköy Hastanesi, ŞafakHastanesi, Murat Eğitim Kurumları, Acarnet, Saat&Saat, Gorrion Hotel, LCW, Kaynak,Holding, Teleperformance, Albarakatürk, Nova Plastik, Demir Hayat, Metro Grup, İstanbul Cerrahi Hastanesi gibi farklı kurum ve kuruluşlardan gelen insan kaynakları yetkilileri stant çalışması yaparak okuyan ve mezun olacak öğrencilerle yüz yüze yapılan görüşmelerle iş ve staj başvurularını aldılar.
 Davetlilere katılımlarından dolayı İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, yöneticileri ve akademisyenleri tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.
 
 
2016 Kariyer Haftası
İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kariyer Haftası 2016” 25-28 Nisan 2016 tarihlerinde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen organizasyonda öğrenciler sektör ile ilgili tüm merak ettiklerini öğrenme fırsatı buldu. Organizasyon; Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel KARADENİZ ve Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer COŞKUN, üst düzey yöneticiler, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.
“Kariyer Haftası”nda her gün farklı sektörlere ait kuruluşları ağırlayan 30 stant kurularak öğrenciler ile birebir görüşmeler yapıldı. Gelişim Üniversitesi öğrencilerine, kurulan stantlarda iş başvurusu yapma imkanı sağlandı. Açılış konuşmasını İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Abdulkadir GAYRETLİ’nin yaptığı Kariyer Haftası öğrenciler tarafından yoğun gördü.
“SEKTÖRÜN EN BÜYÜK SIKINTISI DENEYİMLİ ELEMAN BULMAK”
İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Abdülkadir GAYRETLİ yaptığı açılış konuşmasında tecrübe ve deneyim konularına dikkat çekti. Gayretli; “Öğrencilerin sektörü tanıması, sektörün de öğrencileri tanıması açısından Kariyer Haftası gerçekten bizim için çok önemli. Sektör sahiplerinin ciddi bir şekilde kaliteli, kalifiyeli, başarılı, çalışkan ve deneyimli çalışanlara ihtiyacı var. Üniversite olarak bize düşen vazife de sektörleri tanıyıp onların istediği kalifiyedeki insanı yetiştirmek. “Kariyer Haftası” ile bizler de öğrencilerimiz için bu amaçlarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İşveren ve işçinin bir arada olduğu bir platform oluşturarak artık Türkiye’ye üreten bir nesil kazandırmak, dışa bağımlılığı azaltmak istiyoruz. Bu sayede de Türkiye’nin dünya liderliğine doğru adımlarını daha da hızlı atmasını sağlamış olacağız” açıklamalarında bulundu.
“ÜLKEMİZİ AYDINLIĞA ÇIKARTACAK GENÇLERİ DESTEKLİYORUZ”
Etkinliğin ilk günü konuk edilen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL ve Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer COŞKUN öğrencilerin iş hayatına atılma süreci ile ilgili görüşlerini belirtti. Uysal organizasyondaki konuşmasında; “Üniversitelerin verdikleri eğitimin yanı sıra hayata atılma ile ilgili bu şekilde değişik programlar yapması gayet güzel. Öğrenciler için de bu tür etkinliklerle beraber okulda öğrendikleri teorik bilgilerin yanı sıra hayata dair bir şeyler öğrenmeleri onlar için çok yararlı olacaktır. Ülkemiz eğer daha iyi noktalara gelecekse bu gençlerle olacaktır bu yüzden onlardan beklentilerimiz çok büyük” ifadelerinde bulundu.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun ise; “Bu konuda da İŞKUR’un öğrencilere sunmuş olduğu bazı olanaklar var. Okuldan boşta kalan zamanlarında çalışmak istediği işletmeye gidip işi öğrenmek istediği takdirde her katıldığı gün için 50 TL cep harçlığını 30 gün üzerinden de sigortalarını İŞKUR karşılıyor. Bu sayede de öğrenciler hem kendini geliştiriyor hem de bir gelir elde etmiş oluyor. Bu yüzden bu bilinci arttırmak için bu tür faaliyetlere katılım sağlıyoruz hatta özel üniversitelerin büyük bir çoğunluğunda da İŞKUR Kariyer Hizmet Noktaları oluşturduk. Amacımız öğrencilerimizin hayata başlarken daha dolu dolu olmasını sağlamak” sözleriyle etkinliğin anlam ve önemini destekledi.
“YAPILAN HİZMETLERİ CANI GÖNÜLDEN YAPMAK İŞ DÜNYASINDA ÖNEMLİ BİR OLGUDUR
Etkinliğin son gününde katılımı gerçekleşen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU belediyeciliğin önemini öğrenciler ile paylaştı. Kariyerinde yerel yönetimlerde yer almak isteyen Üniversiteli gençlere; "Vatandaşlarımın istekleri doğrultusunda tüm hizmetlerimize gönülden ve halkımızla birlikte hizmetlerimize devam ettik. Vatandaşlarımızın fikirlerine dikkat etmeye özen gösteriyoruz. Yüzde 90'ı şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın isteklerine yanıt vermek için belediyeciliği bilmemiz gerekiyor. Birçok konunun çözüm noktası yerel yönetimlerdir. Bunu göz ardı etmeden çalışmalarımıza ara vermeden devam etmeliyiz. " dedi.
Modadan sağlığa, medyadan spora hemen hemen her alandan davet edilen konuklar, Gelişim Üniversitesi öğrencilerine iş dünyasında başarılı olma yolunda önemli ipuçları verildi. 4 gün boyunca öğrencilerin merak ettiği tüm sorular, üst düzey yöneticiler tarafından cevaplandırıldı. Programın sonunda katılanlara ve konuşmacılara plaketleri taktim edildi.
 
2017 Kariyer Haftası
İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde düzenlenen Kariyer Haftası programı, Kariyer Yönlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARYÖN) ve Sürekli Eğitim Merkezi  (SEM) tarafından 24-27 Nisan tarihleri arasında İGÜ Güzel Sanatlar Konferans Salonu’nda  gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasını Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak’ın yaptığı programda, kurumsal firmaların yanı sıra birçok önemli isim öğrencilerle buluştu. Etkinlikte;  Microsoft, Doğuş Oto, Albaraka, MacFit, Memorial Hospital, CC Media, Presstagram,  EvdekiBakicim.com, Optimum Patent Ofisi, Lab-X, Murat Eğitim Kurumları, Çelen Kur. Gayrimenkul Değ. & Dan. A.Ş., Güven Varlık Yönetimi, Zeta İnsan Kaynakları, LeadNeuro firmalarının temsilcilerinin yanı sıra İnsan Kaynakları Danışmanı Kutlu Yıldızhan, MarkeFront Eğitim ve Danışmanlık’tan Aytaç Mestçi, NPR’den Nur Coşkun ve Kariyer Koçu Gürhan Öztürk’ün sunumları yer aldı. Ayrıca Sertrans Logistics, Liv Hospital, Ataköy Hastanesi, Birinci Göz Hastanesi, Murat Eğitim Kurumları, Avcılar Hospital, Deva Psikolojik Danışmanlık Merkezi, İstanbul Şafak Hastanesi, Avrupa Şafak Hastanesi, Referans Dershanesi, Albaraka Bankacılık, Tartı Medical, Etik Life Tıp Merkezi, Evdeki Bakıcım, Satın Alma Motoru, Doğuş Oto, MediLife Bağcılar Hastanesi, Memorial Sağlık, Şenyıldız Audi, Mars Sportif, EVOBT etkinlik alanında stand açarak İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencilerine kariyer olanakları ve staj imkanlarıyla ilgili bilgi verdi.
KARYÖN Müdürü Prof. Dr. B. Aykut Arıkan’ın verdiği bilgiye göre, özellikle sektörlerden gelen alanında öncü katılımcılar bilgi ve tecrübelerini İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri ile paylaşma imkanı buldu.
 
2018 Kariyer Haftası
İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği Kariyer Günleri’nin sekizincisi 24-27 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İGÜ Kariyer Yönlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARYÖN) koordinasyonunda gerçekleştirilen organizasyonda öğrenciler, ulusal ve uluslararası ölçekte önemli kuruluşların yöneticileriyle bir araya geldiler. Kariyer hedeflerini belirlemede ihtiyaç duyacakları bilgilere ulaşma fırsatı elde ettiler.
24 Nisan Salı günü Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan TOPRAK BENLİ’nin açılışını yaptığı etkinlikte, Albaraka Türk yöneticilerinden Sn. Tayfun Timuray, EvdekiBakicim.com yöneticilerinden Sn. Sinan Gürsan, Zeta İnsan Kaynakları Genel Müdür’ü Sn. Arif Gökhan Tipi, TGS Yer Hizmetleri Müdürlerinden Sn. Sabahattin Kaplan ve Emrah Yolaç Eğitim&Danışmanlık firmasının kurucusu Sn. Emrah Yolaç bankacılık, girişimcilik, bilişim teknolojileri ile kamuda ve yaşamda kariyer fırsatlarının ipuçlarını verdiler.
25 Nisan Çarşamba günü Altınordu Spor Kulübü Başkanı Sn. Seyit Mehmet Özkan’ın söyleşisi ile başlayan etkinlik Murat Eğitim Kurumları yöneticisi Sn. Bülent Kesgin, Net-İletişim Danışmanlık firmasının kurucusu Sn. Nur Coşkun, İstanbul Moda Akademisi Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Sn. Gülin Girişmen’in spor, eğitim, iletişim, moda tasarım alanlarında kariyer basamaklarını tırmanmada öğrencilere yol gösterici paylaşımları ile devam etti.
26 Nisan Cuma günü etkinlik, Tama Mutfak ve Ziba Catering genel müdürü Sn. Rouzben Gergeri ve Sn. Engin Güner’in konuşmaları ile başladı. MacFit İnsan Kaynakları, Zyxel İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Sn. Tuğba Şişik, Hayat Öğrencisi Sn. Yasemin Sungur, British Time Eğitim Müdürü Sn. İlkay Özden spor, iletişim, yaşam boyu koçluk, yabancı dil eğitimi alanlarında öğrencilerle etkileşimli paylaşımlarda bulundular.
Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. B. Aykut ARIKAN ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hilal Kılıç önderliğinde Gelişim Tower binasında gerçekleşen etkinlikte, farklı kurum ve kuruluşlardan gelen yetkililer stant çalışması yaparak okuyan ve mezun olmaya hazırlanan öğrencilere iş ve staj başvurusu imkânı sundu. Bu sayede çok sayıda öğrenci iş yaşamına adım atmadan önce başvuru ve özgeçmişlerini şirketler ve yöneticileri ile paylaşma fırsatını buldu. Öğrencilerden alınan bu başvurular nitelikli ve kaliteli eğitim almış genç iş gücünü şirketlerin bünyesine kazandırmak amacıyla değerlendirilecek.