KARİYER YÖNLENDİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Online Mülakat Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken 9 Nokta

Online Mülakat

Online mülakat tekniği, özellikle pandemi sürecinde insan kaynakları uzmanlarının işe alım süreçlerinde sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. İşe alım sürecinde ilk adım olması sebebiyle de adaylar için büyük önem taşır. Pandemi ve dijital dönüşümün İK süreçlerine sıçramasıyla birlikte daha yoğun olarak karşımıza çıkan online veya video mülakatlarda dikkat edilmesi gereken önemli noktaları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Video Mülakatlar İçin 9 İpucu

1. Kendinizi Hazırlayın

Bir video röportajına, yüz yüze röportaj yapıyormuşsunuz gibi hazırlık yapmak önemlidir. Şirketi, sektörü, ürünleri ve başarılarıyla birlikte kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız, böylece görüşmeniz sırasında bunları tartışmaya hazır olursunuz. Dahası İK görevlileri genellikle LinkedIn'de bir hesaba sahiptir ve hızlı bir Google araması, kiminle görüştüğünüze dair fikir verebilir. Görüşmeciye sorulacak sorular hazırlamak da iyi bir fikirdir.

2. Dakik Olun

Yüz yüze görüşme için, yaklaşık 10 dakika erken gelmek kibarlıktır. Bu ipucu, video röportajları için de geçerlidir, ancak faydaları, dakik bir kişi olduğunuzu göstermenin ötesine geçer. Çevrimiçi görüşmeniz için erken gelmeniz, sorun yaşamanız durumunda oturum açmanız için fazladan birkaç dakika sağlar.
Örneğin, şirket hiç kullanmadığınız bir video konferans yazılımını kullanıyorsa, programı indirmek veya tarayıcınızda açmak biraz zaman alabilir.

3. Teknolojinizi Test Edin

Mülakatınızdan hemen önce mikrofonunuz veya web kameranız çalışmayı durdurursa veya Wi-Fi sorunluysa, ciddi röportaj kesintileriyle karşılaşabilirsiniz! Mülakatınıza hazırlanırken, en önemli video mülakat ipuçlarından biri bu dört bileşeni test etmektir, böylece teknolojinizin iyi olduğunu bilirsiniz.

Ses ayarları
Hoparlörleriniz ve mikrofonunuz çalışıyor mu? Statik olmadan yüksek sesle ve net bir şekilde geldiğinizden emin olmak için birkaç mikrofon testi yapın.

Kamera ayarları
Çok mu karanlık? Çok mu hafif? Arka plan çok mu rahatsız edici? Parlama veya gölge oluşturmamak için önünüzde bol ışık olan düz, tek renkli bir arka plan duvarının önünde oturmak en iyisidir. Bu şekilde, görüşmeci arkanızdaki dekora değil size odaklanacaktır.

İnternet bağlantısı
Çoğu zaman gözden kaçsa da kablolu bir bağlantı için bir Ethernet kablosuna bağlı olduğunuzdan emin olmak akıllıca olabilir. Video konferans çok fazla bant genişliği alabilir ve düzensiz bir Wi-Fi bağlantısı aşırı gecikmeli bir oturuma neden olabilir.

Video Platformları
Kendinizi röportaj yazılımına alıştırmak isteyebilirsiniz. Zoom, Teams, GoToMeeting, Skype ve Google Hangouts bazı yaygın platformlardır.

4. Ortamınızı Kontrol Edin

Görüşme yerinizi çok dikkatli seçin. Web kamerası mikrofonları şaşırtıcı derecede hassastır, bu nedenle arka planda gürültü olan yerlere karşı dikkatli olun çünkü potansiyel işvereninizin çevrenizde olup biteni duyma olasılığı yüksektir.
Bir video röportajı için ideal ortam, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabileceğiniz sessiz bir odadır. Kalabalık caddelere karşı pencerelerin yakınında olmaktan kaçının ve dikkatinizin dağılmadığı bir ortama sahip olacağınızdan emin olmak için çocukların ve evcil hayvanların evin dışında veya gözetim altında olduğundan emin olun.

5. Arka planınızı seçin

Videolu görüşmede arka planınız görüşmecinin fikirlerini etkileyebilir. Öncelikle ve en önemlisi, işe alım müdürünün dikkatini söylediklerinizden uzaklaştırabilecek herhangi bir dikkat dağıtıcı unsur olmadan, fonunuz profesyonel ve derli toplu olmalıdır. Ofisiniz oturma odasında veya istediğinizden daha az profesyonel görünen bir arka plana sahip bir yatak odasındaysa, bir oda ayırıcı röportajlarınız için profesyonel bir zemin oluşturabilir.
Peki ya sanal arka planlar? Herhangi bir bilinçsiz önyargıyı ortadan kaldırmak ve daha kapsayıcı görüşme uygulamalarını teşvik etmek için, bazı şirketler adaylara görüşmeler sırasında kullanmaları için sanal geçmişler sağlıyor.  Örneğin mülakata klasik bir ev ofis sanal arka planıyla katılabilirsiniz.

6. Yavaş ve Anlaşılır Konuşun

Video röportaj teknolojisi, mikrofon sesinizi iyi algılayamadığında gecikmelerle veya örneklerle gelebilir. Bunun olmasını önlemek için, konuşurken acele etmeyin ve sözlerinizi söyleyin. Bu, görüşmecinizin görüşmeniz boyunca sizi duymasını ve anlamasını sağlayacaktır.

7. Dikkatlice Dinleyin

Bazen videolu bir iş görüşmesindeyken, sesteki gecikmeler veya sözlü olmayan ipuçlarına dikkat etmemek nedeniyle yanlışlıkla birinin sözünü kesmek kolaydır. Zihninizin kaymasını önleyin ve aktif dinlemeye odaklanın. Ayrıca, görüşmeciniz bir soru sorduktan sonra, ara vermemek için konuşmadan önce birkaç saniye bekleyin.
 
8. Başarı İçin Giyin

Genellikle görüşmecinin belden aşağısının görünmeyeceği anlamına gelse de bu sadece vücudunuzun üst yarısını giydirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tam kıyafet giymek zihinsel olarak sizi mülakat deneyimine hazırlamanıza ve doğru kafa yapısına ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

9. Beden Diline Dikkat Edin

Bir video röportajdaki vücut diliniz, bir kişi ve potansiyel bir çalışan olarak kim olduğunuz hakkında birçok şeyi aktarabilir. İyi bir duruşla dik oturduğunuzdan emin olarak pozitif bir imaj sunabilirsiniz. Her iki ayağınızı da yere koyun ve elinizle eğilmekten veya başınızı dik tutmaktan kaçının. Dikkatinizi dağıtacak el hareketlerinden veya oynamadan kaçınmak için ellerinizi daima kucağınızda tutmaya çalışın.
Nereye baktığınıza da dikkat etmek önemlidir. Görüşmeyi yapan kişinin bilgisayar ekranındaki yüzüne bakmak, aslında kameraya bakmadığınız ve göz teması kurmadığınız anlamına gelir. Bunun yerine, özellikle konuşurken mümkün olduğunca sık kameraya bakın. Bu, görüşmecinize odaklandığınızı ve ekranınızda olanlardan rahatsız olmadığınız hissini verecektir.

Düzenleme Tarihi: 17 02 2021